TASTIC PARBOILED RICE 10kg
Tastic Rice is parboiled to seal the nutrients and colour from the outer bran layer. It also gives a firm individual grain that cooks perfectly every time and will not become gluggy if overcooked or kept in a food holder. It has improved nutritional value through the infusion of B group vitamins. Tastic Parboiled Rice can be used in most rice dishes (except desserts) particularly when food may be held and reheated
Nutritional Information |
|
|---|---|
| Ave Qty/100g?Çó | |
| Energy | 431kJ |
| Protein | 2.3g |
| Fat – Total | 0.3g |
| – Saturated | 0.2g |
| Carbohydrate – Total | 21.7gg |
| – Sugars | 0.2g |
| Dietary Fibre | Not Available |
| Sodium | 16mg |
| * Based on cooked rice | |
Storage Advice
Store in cool, dry conditions.


Reviews
There are no reviews yet.